Make your own free website on Tripod.com

PERANCANGAN PROGRAM KURIKULUM 2001

SEKOLAH KEBANGSAAN SULTAN ABU BAKAR 1

JALAN JUNID, MUAR, JOHOR.

 

  1. Pendahuluan.

 

Perancangan Program Kurikulum Sekolah Kebangsaan Sultan Abu Bakar 1 bagi

tahun 2001 adalah merupakan satu usaha untuk mengemaskini pelaksanaan kurikulum

sekolah secara lebih tersusun dan berkesan.

Dengan adanya program ini segala aktiviti yang dirancang untuk setahun akan

dapat dilaksanakan dengan lebih teratur. Laporan penilaian pelaksanaan program

sepanjang tahun 2000 di peringkat sekolah telah dijadikan asas untuk merangka

semula program 2001.

Setiap aktiviti yang dirancang adalah bertujuan untuk memberi peluang kepada

murid-murid menambah dan meluaskan pengetahuan sesuai dengan kemampuan dan

pencapaian murid.

Setiap akhir tahun, satu penilaian akan dibuat bagi mengesan segala

kelemahan dan kekurangan yang ada untuk memperbaiki penyusunan program

kurikulum bagi tahun 2002.

Ucapan terima kasih kepada semua warga Sekolah Kebangsaan Sultan Abu

Bakar 1 yang telah menunjukkan komitmen mereka dalam melaksanakan kurikulum

sekolah dengan cemerlang.

 

  1. JAWATANKUASA KURIKULUM SEKOLAH 2000

 

 

1. Pengerusi : Pn.Sumirah Bte Kasbon

(Guru Besar SK.Sultan Abu Bakar 1)

2. Timbalan Pengerusi : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

(PGB. Pentadbiran)

3. Naib Pengerusi : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

(PGB. Hal Ehwal Murid)

4. Setiausaha : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

5. Pen. Setiausaha : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

6. Bendahari : Pn.Habsah Hisham

(PGB. Kokurikulum)

7. Jawatankuasa : (Pengerusi Panitia Mata Pelajaran)

Bahasa Melayu : Pn.Hjh.Hazirah Bte Hj.Ibrahim

Bahasa Inggeris ; Pn.Radiah Bte Ismail

Bahasa Cina : Pn.Poon Lee lee

Bahasa Arab : Pn.Rozita Bte Ismail

Matematik : Pn.Zarina Bte Yusof

Sains : Pn.Poon Lee Lee

Kajian Tempatan : Pn.Che Nor Rokiah Hj.Embong

Pendidikan Jasmani & Kesihatan : Pn.Roslila Hashim

Kemahiran Hidup ; Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

Pendidikan Seni : Cik Zainab Bte Ahmad

Pendidikan Islam : Pn.Kamariah Bte Mohamad

Pendidikan Pemulihan : Pn.Azizah Bte Ab.Manaf

Masalah Pembelajaran : En.Suhaimi Bin Mohd Nor

Pusat Sumber Sekolah : Pn.Halina Bte Alwee

Pendidikan Alam Sekitar : Cik Faridah Bte Bidin.

Pendidikan Komputer : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

Disiplin : Pn.Zahrah Bte Daim

Kaunseling : Pn.Zarina Bte Yusof

Muzik : Tn.Hj.Azman Othman

Ujian & Penilian : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

Media & Teknoloji Pendidikan : Tn.Hj.Azman Bin Othman

R & D : Pn.Zahrah Bte Daim

SAL : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

  

2.1 JAWATANKUASA PANITIA MATA PELAJARAN

 2.1.1 BAHASA MELAYU

Pengerusi : Pn. Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

Setiausaha : Pn.Rosila Bte Hashim

AJK : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

: Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

: Pn. Che Nor Rokiah Bte Embong

: Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

: Tn.Hj.Azman Bin Othman

: Pn.Zarina Bte Yusof

: Pn.Radiah Bte Ismial

: Pn.Masrintan Bte Sakiran

: Cik Fatimah Bte Majid

 

      1. BAHASA INGGERIS
      2. Pengerusi : Pn.Radiah Bte Ismail

        Setiaausaha : Pn. Noor Haflida Bte Nordin

        AJK : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

        : Pn.Zahrah Bte Daim

         

      3. BAHASA CINA
      4. Pengerusi : Pn.Poon Lee Lee

        Setiaausaha : Cik Zainab Bte Ahmad

        AJK : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

         

      5. BAHASA ARAB
      6. Pengerusi : Pn.Rozita Bte Ismail

        Setoausaha : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        AJK : Cik Azalina Bte Kassim

         

      7. MATEMATIK
      8. Pengerusi : Pn.Zarina Bte Yosof

        Setiausaha : Cik Fatimah Majid

        AJK : Pn.Habsah Bte Hisham

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        : Pn.Masrintan Bte Sakiran

        : Cik Zainab Ahmad

        : Pn.Rosila Bte Hashim

      9. SAINS
      10. Pengerusi : Pn.Poon Lee lee

        Setiausaha : Pn.Masrintan Sakiran

        AJK : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

      11. KAJIAN TEMPATAN
      12. Pengerusi : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        Setiausaha : Pn.Rosila Bte Hashim

        AJK : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

        : Pn.Sumirah Bte Kasbon

        : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

      13. PENDIDIKAN JASMANI & KESIHATAN
      14. Pengerusi : Pn.Rusila Bte Hashim

        Setiausaha : Pn.Rohani Abu Bakar

        AJK : Pn.Habsah Bte Hisham

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Cik Faridah Bte Bidin

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        : Pn.Zahrah Bte Daim

        : En.Suhaimi Bin Mohd Nor

      15. KEMAHIRAN HIDUP
      16. Pengerusi : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        Setiausaha : Cik Zainab Bte Ahmad

        AJK : Pn.Sumirah Bte Kasbon

      17. PENDIDIKAN SENI
      18. Pengerusi : Cik Zainab Bte Ahmad

        Setiausaha : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        AJK : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

        : Pn.Zahrah Bte Daim

        : Pn.Rusila Bte Hashim

        : Pn.Habsah Bte Hisham

      19. PENDIDIKAN AGAMA ISLAM
      20. Pengerusi : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        Setiausaha : Pn.Rozita Bte Ismail

        AJK : Cik Azalina Bte Kassim

        2.2.11 PENDIDIKAN PEMULIHAN

        Pengerusi : Pn.Azizah Bte Abd. Manaf

        Setiausaha : Pn.Zarina Bte Yusof

        AJK : Pn. Radiah Bte Ismail

        : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        : Pn. Masrintan Bte Sakiran

      21. MASALAH PEMBELAJARAN
      22. Pengerusi : En. Suhaimi Bin Mohd Nor

        Setiausaha : Pn. Halina Bte Alwee

      23. MUZIK

Pengerusi : Tn.Hj.Azman Bin Othman

Setiausaha : Cik Faridah Bte Bidin

AJK : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

    1. PENGURUSAN SEKOLAH
      1. JAWATANKUASA PEPERIKSAAN, UJIAN DAN PENILAIAN
      2. Pengerusi : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

        Setiausaha : Pn. Habsah Bte Hisham

        AJK : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn.Zarina Bte Yusof

        : Pn. Poon Lee Lee

        : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

      3. J/K R & D (PENYELIDIKAN DAN PEMBANGUNAN)
      4. Pengerusi : Pn.Zahrah Bte Daim

        Setiausaha : Pn.Radiah Bte Ismail

        AJK : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

        : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

      5. J/K PROJEK HIKMAH YPJ DAN MOTIVASI PELAJAR
      6. Pengerusi : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

        N.Pengerusi : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

        Setiausaha : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        Bendahari : Pn.Azizah Bte Ab. Manaf

        AJK : Pn. Habsah Bte Hisham

        ; Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn. Poon Lee Lee

        ; Pn.Zahrah Bte Daim

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

      7. J/K SAL
      8. Pengerusi : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

        Setiausaha : Pn.Zahrah Bte Daim

        AJK : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

        : Pn.Radiah Bte Ismail

      9. J/K PUSAT SUMBER SEKOLAH
      10. Pengerusi : Pn.Halina Bte Alwee

        Setiausaha : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

        AJK : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn.Zarina Bte Yusof

        ; Pn. Radiah Bte ismail

        : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        : En. Suhaimi Bin Mohd Nor

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Pn. Poon Lee Lee

        : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

         

         

      11. J/K MEDIA & TEKNOLOJI PENDIDIKAN
      12. Pengerusi : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        Setiausaha : Pn.Halina Bte Alwee

        AJK : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        : Cik Faridah Bte Bidin

      13. J/K BILIK GURU
      14. Pengerusi : Pn.Rohani Bte Abu Bakar

        Setiausaha : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        AJK : Cik Fatimah Bte Majid

        : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

        ; Pn. Zarina Bte Yusof

        : Pn.Azizah Bte Ab. Manaf

      15. J/K JADUAL WAKTU
      16. Pengerusi : Pn.Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

        Setiausaha : Pn.Hjh.Sarah Bte Hj.A.Ghani

        AJK : Pn. Habsah Bte Hisham

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

      17. J/K KANTIN
      18. Pengerusi : Cik Zainab Bte Ahmad

        Setiausaha : Cik Fatimah Bte Majid

        AJK : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

      19. J/K DISIPLIN DAN PENGAWAS
      20. Pengerusi : Pn. Zahrah Bte Daim

        Setiausaha : Pn.Rosila Bte Hashim

        AJK : En. Suhaimi Bin Mohd Nor

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

      21. J/K PENDIDIKAN KOMPUTER
      22. Pengerusi : Pn.Noor Haflida Bte Nordin

        Setiausaha : Pn.Azizah Bte Abd. Manaf

        AJK : Pn.Halina Bte Alwee

      23. J/K DATA
      24. Pengerusi : Pn.Masrintan Bte Sakiran

        Setiausaha : Cik Azalina Bte Kassim

        AJK : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Pn.Rosila Bte Hashim

      25. J/K KESELAMATAN
      26. Pengerusi : En. Suhaimi Bin Mohd Nor

        Setiausaha : Pn.Radiah Bte Ismail

        AJK : Pn.Zahrah Bte Daim

        : Pn. Azizah Bte Ab. Manaf

        : Cik Azalina Bte Kassim

         

      27. J/K LAWATAN
      28. Pengerusi : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        Setiausaha : Pn. Poon Lee Lee

        AJK : Pn. Habsah Bte Hisham

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn.Radiah Bte Ismail

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        : Pn.Radiah Bte Ismail

         

      29. J/K KECERIAAN, KEINDAHAN DAN KEBERSIHAN SEKOLAH
      30. Pengerusi : Pn. Rohani Bte Abu Bakar (BI)

        Setiausaha : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal (KH)

        AJK : Pn Hjh.Rahimah Abu Bakar (BM)

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim (SAINS)

        : Cik Zainab Bte Ahmad (PS)

        : Cik Fatimah Majid (MAT)

        : Pn.Rozita Bte Ismail (AGAMA)

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong (KT)

        : Cik Faridah Bte Bidin (ALAM SEKITAR)

      31. J/K KAUNSELING DAN DADAH
      32. Pengerusi : Pn.Zarina Bte Yusof

        Setiausaha : Pn.Rosila Bte Hashim

        AJK : Pn. Kamariah Bte Mohamed

        : Cik Azalina Bte kassim

      33. J/K MSSD CAWANGAN BANDAR A
      34. Pengerusi : Pn.Sumirah Bte Kasbon

        Setiausaha : En.Suhaimi Mohd Nor

        AJK : Pn.Habsah Bte Hisham

        : Pn. Masrintan Sakiran

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        : Pn.Rozita Bte Ismail

        : Pn.Che Nor Rokiah Bte Embong

         

      35. J/K SKIM PINJAMAN BUKU TEKS (SPBT)
      36. Pengerusi : Tn.Hj.Azman Bin Othman

        Setiausaha : Pn. Zarina Bte Yusof

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

        : Pn.Jalila Bte Mohd Jamal

        : Pn.Hjh.Hazirah Bte Ibrahim

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Cik Fatimah Majid

        ; Pn. Rohani Abu Bakar

        : Pn. Zahrah Bte daim

        : Pn. Noor Haflida Bte Nordin

        : Pn. Rosila Bte Hashim

        : Pn. Radiah Bte Ismail

      37. J/K ANAK YATIM/KEBAJIKAN/SIMPANAN WANG BSN
      38. Pengerusi : Pn. Azizah Bte Ab.Manaf

        Setiausaha : Pn. Radiah Bte Ismail

         

      39. J/K PENERBITAN DAN MAKLUMAT
      40. Pengerusi : Pn. Masrintan Sakiran

        Setiausaha : Pn.Rozita Bte Ismail

         

      41. J/K PENGACARA MAJLIS
      42. Pengerusi : Pn. Halina Bte Alwee

        Setiausaha : Pn. Noor Haflida Bte Nordin

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

        : Pn. Rohani Abu Bakar

        : Pn. Zarina Bte Yusof

         

      43. J/K BANGUNAN, KEMUDAHAN, PERABUT, INVENTRI & PELUPUSAN
      44. Pengerusi : Pn. Sumirah Bte Kasbon

        Setiausaha : Pn. Zabidah Bte Hussin

        AJK : Pn. Habsah Bte Hisham

        : Pn. Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

        ; En. Mahabob Bin Khamis

        : En. Rashid Bte Rimbon

        : Pn. Masitah Bte Ali

         

      45. J/K PENGURUSAN KEWANGAN SEKOLAH
      46. Pengerusi : Pn. Sumirah Bte Kasbon

        Setiausaha : Pn. Zabidah Bte Hussin

        AJK : Pn. Hjh.Rahimah Bte Abu Bakar

        : Pn. Hjh.Sarah Bte Hj. A.Ghani

        : Pn. Habsah Bte Hisham

         

      47. J/K SMART SURAU
      48. Pengerusi : Cik Azalina Bte Kassim

        Setiausaha : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        AJK : Pn. Rozita Ismail

        : Cik Faridah Bte Bidin

         

      49. J/K PENGURUSAN KEDAI PIBG
      50. Pengerusi : Pn. Rozita Ismail

        Setiausaha : Pn. Che Nor rokiah Bte Embong

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

        : Pn. Jalila Jamal

        : Pn. Azizah bte Ab. Manaf

         

         

      51. J/K PENYELIAAN PAPAN KENYATAAN
      52. Pengerusi : Cik Faridah Bte Bidin

        Setiausaha : Pn. Radiah Bte Ismail

        AJK : Pn. Hjh. Hazirah Bte Ibrahim

        : Pn.Kamariah Bte Mohamed

        : Cik Zainab Bte Ahmad

        : Pn. Zarina Bte Yusof

        : Pn. Poon Lee Lee

        : Pn. Che Nor rokiah Bte Embong

         

      53. J/K PENCALONAN PELAJAR KE ASRAMA PENUH

      Pengerusi : Pn. Sumirah Bte Kasbon

      Setiausaha : Pn. Hjh. Sarah Bte Hj. A. Ghani

      AJK : Pn. Hjh. Rahimah Bte Abu Bakar

      : Pn. Habsah Bte Hisham

      : Pn. Zahrah Bte Daim

      : Pn. Hjh. Hazirah Bte Ibrahim

       

    2. JAWATANKUASA KO-KURIKULUM
      1. RUMAH TERATAI (BIRU)
      2. Ketua : Pn.Jalila Mohd Jamal

        AJK : Pn.Hjh. Hazirah Ibrahim

        : Pn. Zarina Yusof

        : Pn.Azizah Abd. Manaf

        : Pn. Kamariah Mohamed

      3. RUMAH CEMPAKA (HIJAU)
      4. Ketua : Pn. Che Nor Rokiah Embong

        AJK : Cik Fatimah Majid

        : Tn. Hj. Azman Othman

        : Cik Faridah Bidin

        : Pn. Halina Alwee

      5. RUMAH MELATI (MERAH)
      6. Ketua : Pn. Rozita Ismail

        AJK : Cik Azalina Kassim

        : Pn. Rohani Abu Bakar

        : Pn. Noor Haflida Nordin

        : Pn. Zahrah Daim

      7. RUMAH KENANGA (KUNING)
      8. Ketua : Pn.Masrintan Sakiran

        AJK : Pn. Radiah Ismail

        : Cik Zainab Ahmad

        : Pn. Rosila Hashm

        : Pn. Poon Lee Lee

      9. PERMAINAN BOLA JARING
      10. Ketua : Pn. Habsah Hisham

        AJK : Cik Zainab Ahmad

        : Pn. Halina Alwee

        : Pn. Rosila Hashim

      11. PERMAINAN BOLA BALING
      12. Ketua : En.Suhaimi Mohd Nor

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

        : Cik Azalina Kassim

      13. PERMAINAN HOKI
      14. Ketua : Pn. Rohani Abu Bakar

        AJK : Pn. Hjh. Rahimah Abu Bakar

        : Pn. Rozita Ismail

        : Pn. Che Nor Rokiah Embong

      15. PERMAINAN BOLA TAMPAR
      16. Ketua : Cik Fatimah Majid

        AJK : Pn. Radiah Ismail

        : Pn. Azizah Abd. Manaf

        2.3.6 PERMAINAN PING PONG

        Ketua : Tn. Hj. Azman Othman

        AJK : Pn. Poon Lee Lee

        : Pn. Kamariah Mohamed

      17. PERMAINAN GIMRAMA
      18. Ketua : Pn. Zarina Yusof

        AJK : Pn. Jalila Mohd Jamal

        : Pn. Hjh. Hazirah Ibrahim

        : Pn.Hjh. Sarah A.Ghani

      19. PERMAINAN BADMINTON
      20. Ketua : Pn. Noor Haflida Nordin

        AJK : Pn. Zahrah Daim

        : Cik Faridah Bidin

      21. PERSATUAN TUNAS PUTERI
      22. Ketua : Pn. Azizah Abd. Manaf

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

        : Cik Fatimah Majid

        : Pn. Hjh. Hazirah Ibrahim

        : Pn. Zarina Yusof

        : Pn. Jalila Mohd Jamal

        : Pn. Rohani Abu Bakar

      23. PERSATUAN BULAN SABIT MERAH
      24. Ketua : Pn. Radiah Ismail

        AJK : Cik Zainab Ahmad

        : Tn. Hj. Azman Othman

        : En. Suhaimi Mohd Nor

        : Pn. Poon Lee Lee

        : Pn. Halina Alwee

        : Cik Faridah Bidin

      25. PERSATUAN PUTERI ISLAM
      26. Ketua : Pn. Cik Azalina Kassim

        AJK : Pn. Rosila Hashim

        : Pn. Che Nor Rokiah Embong

        : Pn. Rozita Ismail

        : Pn. Kamariah Mohamed

        : Pn. Noor Haflida Nordin

        : Pn. Zahrah Daim

      27. KELAB BAHASA MELAYU
      28. Ketua : Pn. Hjh. Hazirah Ibrahim

        AJK : Pn. Masrintan Sakiran

      29. KELAB BAHASA INGGERIS
      30. Ketua : Pn. Zahrah Daim

        AJK : Pn. Radiah Ismail

        : Cik Faridah Bidin

         

      31. KELAB MATEMATIK
      32. Ketua : Cik Zainab Ahmad

        AJK : Pn. Azizah Abd. Manaf

      33. KELAB AGAMA/NASYID
      34. Ketua : Pn. Kamariah Mohamed

        AJK : Cik Azalina Kassim

        : Pn. Rozita Ismail

      35. KELAB SAINS
      36. Ketua : Pn. Poon Lee lee

        AJK : Pn. Masrintan

      37. KELAB KEMAHIRAN HIDUP/KAJIAN TEMPATAN
      38. Ketua : Pn. Jalila Mohd Jamal

        AJK : En. Suhaimi Mohd Nor

        : Pn. Che Nor Rokiah Embong

      39. KELAB PUSAT SUMBER
      40. Ketua : Pn. Halina Alwee

        AJK : Pn. Noor Haflida Nordin

        : Pn. Rosila Hashim

      41. KELAB SENI KEBUDAYAAN/KOIR/TARIAN

Ketua : Tn. Hj. Azman Othman

AJK : Pn. Zarina Yusof

: Pn. Rohani Abu Bakar

 

MATLAMAT DAN OBJEKTIF

PEJABAT PENDIDIKAN DAERAH MUAR

 

  1. VISI DAN MISI PENGURUSAN AKADEMIK / PEJABAT PPD MUAR
  2. Merealisasikan pendidikan bertaraf dunia melalui sistem pengurusan dan perkhidmatan yang bermutu tinggi.

    Mendukung dan melaksanakan dasar-dasar pendidikan serta hasrat Kementerian pendidikan Malaysia berteraskan pengurusan dan perkhidmatan yang efisien.

  3. MATLAMAT DAN OBJEKTIF PENGURUSAN AKADEMIK / PPD MUAR

Mempertingkatkan kepimpinan sekolah dan daerah dan pembelajaran selari dengan kehendak Dasar Pendidikan Kebangsaan.

Mempertingkatkan sahsiah warga pendidikan melalui budaya sekolah yang cemerlang.

Melahirkan kumpulan kepimpinan pengurusan yang berkesan berasaskan kepada ketuhanan dan kemanusiaan.

Membentuk sikap dan fikiran positif (Reaktif kepada proaktif) dikalangan Guru Besar dan Pengetua.

Meningkatkan kualiti dan kuantiti bimbingan iktisas dikalangan guru kanan dan guru-guru.

Meningkatkan penyertaan menyeluruh kegiatan ko-kurikulum.

Mempertingkatkan penyerapan dan penghayatan nilai-nilai agama dan moral.

Mewujudkan budaya sekolah yang sihat dan selamat serta selesa dari segi mental, fizikal dan sosial.

Menjalankan tugas-tugas harian berbentuk rutin dengan cekap, cepat dan tepat.

Menjalankan tugas-tugas penyeliaan PPD / sekolah minimum sekali bagi sebuah sekolah/ setiap seorang guru sekolah dalam setahun.

 

ANALISA KEPUTUSAN

UJIAN PENILAIAN SEKOLAH RENDAH (UPSR)

2000

 

BM – PEMAHAMAN

100 %

70 Orang

BM – PENULISAN

97.1 %

68 Orang

MATEMATIK

94.3 %

66 Orang

BAHASA INGGERIS

70.0 %

49 Orang

SAINS

95.7 %

67 Orang

 

 

 

KEPUTUSAN

UJIAN PENCAPAIAN SEKOLAH RENDAH (UPSR) 2000

 

PENCAPAIAN

1A

2A

3A

4A

5A

BIL CALON

6

19

7

17

6

 

 

 

Bilangan Calon Mengambil peperiksaan : 70 orang

Bilangan Calon Lulus Semua Mata Pelajaran : 48 orang

Peratus Lulus Semua Mata Pelajaran : 68.6 %

 

  

  1. Keterangan Modul Program Pengurusan Akademik
    1. Pendahuluan.

Perancangan Program Pengurusan Kurikulum Tahun 2001

Sekolah Kebangsaan Sultan Abu Bakar 1 dibuat hasil kerjasama diantara

pengurusan sekolah dan guru-guru. Laporan penilaian pelaksanaan

program sepanjang tahun 2000 diperingkat sekolah yang diterima telah

dijadikan asas untuk merangka program ini.

 

 

    1. Butiran Perancangan Program Tahun 2001 ini dibahagikan kepada tiga

bahagian utama seperti berikut:-

      1. Senarai program MAKRO/MIKRO UTAMA
      2. Senarai Program MIKRO SAMPINGAN
      3. Senarai Program MIKRO SETEMPAT

 

 

    1. Program / MAKRO / MIKRO UTAMA SEKOLAH

Program MAKRO / MIKRO UTAMA SEKOLAH merupakan

program berfokus mata pelajaran utama peringkat daerah dan sekolah.

Berikut adalah senarai program :-

      1. Berfokus ke arah kecemerlangan Akademik mata pelajaran:
      1. Program Bahasa Melayu
      2. Program Bahasa Inggeris
      3. Program Matematik
      4. Program Sains
      5. Program Pendidikan Islam
      6. Program YPJ

 

 

 

 

      1. Berfokus ke arah budaya banyak membaca, berfikir, penulisan,

kratif dan rekacipta.

      1. Program Pusat Sumber Sekolah
      2. Program Reka Cipta Bahan APD
      3. Program Motivasi staf
      4. Program KBKK merentasi kurikulum
      5. Kajian tindakan dan kajian kes
      1. Berfokus ke arah celik komputer dan celik maklumat.
      1. Program Pemakaian Kemudahan E-Mail dan
      2. Capaian Internet melalui Rangkaian Net. – Laman Wet.

      3. Program Literasi Komputer dan Reka Cipta
    1. Program MIKRO SAMPINGAN

Program Kurikulum.

      1. Program Pendidikan Seni
      2. Program Muzik
      3. Program Pendidikan Jasmani & Kesihatan
      4. Program Kajian Tempatan
      5. Program Bahasa Cina
      6. Program Kemahiran Hidup
      7. Program Masalah Pembelajaran
      8. Program Pemulihan
      9. Program Bahasa Arab

Program Ko-kurikulum - Persatuan Beruniform

      1. Program Persatuan Tunas Puteri
      2. Program Persatuan Bulan Sabit merah.
      3. Program Persaatuan Puteri Islam.

Program Ko-kurikulum – Permainan.

      1. Program Bola Jaring.
      2. Program Bola Baling
      3. Program Gimrama
      4. Program Catur
      5. Program Bola Tampar Mini.

Program Ko-kurikulum – Kelab

      1. Program Kelab Bahasa Melayu
      2. Program Kelab Bahasa Inggeris
      3. Program Kelab Matematik.
      4. Program Kelab Pendidikan Islam

11.5 Program MIKRO SETEMPAT

      1. Program Penghayatan Ramadhan
      2. Program Motivasi Tahun 6
      3. Program Marhaban / Sambutan Hari Raya
      4. Program Mesyuarat Agung PIBG
      5. Program Hari Terbuka / Hari Kantin
      6. Program Hari Guru
      7. Program Hari Ko-Kurikulum (Perkhemahan)
      8. Program Sambutan Maulidur Rasul
      9. Program Sembahyang Hajat
      10. Program Sukan Tahunan
      11. Program Aktiviti Selepas UPSR
      12. Program Kecemerlangan Pelajar
      13. Program Jamuan Akhir Tahun.
    1. Dokumentasi Pelan Tindakan Program
    2. Setiap program yang dirancang perlu didokumentasikan

      sebagai pelan Tndakan Program. Format khas penulisan pelan Tindakan

      Program disediakan oleh Pejabat Pendidikan Daerah. Objektif

      menyentuh tentang objektif kumpulan sasaran, sumber tenaga, strategi

      utama, tarikh, dan tempat pelaksanaan program. Carta Gantt

      disediakan untuk setiap program.

    3. Pemilihan Bidang / Aspek Pelaksanaan Program

Sekolah telah mengenalpasti enam bidang / aspek utama

program rutin atau developmental yang dipilih untuk dijadikan sebagai

program sekolah ini bagi tahun 2001 iaitu bidang / aspek berikut:-

      1. Keceriaan
      1. Disiplin
      2. Kajian Tindakan
      3. Kurikulum Akademik
      4. Ko-kurikulum
      5. Teknoloji Maklumat

11.8 Penilaian program

Penilaian program akan dibuat di akhir 2001. Ianya

bertujuan untuk melihat keberkesanan program dan hubungan dengan

prestasi. Hasil pengurusan pelaksanaan program bagi tahun 2001 akan

dijadikan sebagai panduan untuk menyusun perancangan bagi tahun

      1. Perancangan program boleh disemak balik, diubahsuai dan

ditambah mengikut kesesuaian dan keperluan semasa.

 

  

  1. TAKWIM PEPERIKSAAN UMUM DAN DALAMAN
  2. (PERTENGAHAN TAHUN, AKHIR TAHUN, PERCUBAAN

    DAN UJIAN BULANAN)

     

     

     

     

    BIL

     

    TARIKH

    AKTIVITI

    1

    30 JAN & 31 JAN

    Ujian PKSR 1

    2

    26 FEB & 27 FEB

    Ujian PKSR 2

    3

    28 MAC & 29 MAC

    Ujian PKSR 3

    4

    28 MAC – 30 MAC

    Ujian Setara PTS/UPSR 1

    5

    24 APRIL & 25 APRIL

    Ujian PKSR 4

    6

    8 MEI - 10 MEI

    Ujian Setara PTS/UPSR 2

    7

    21 ,22, 23, 24 MEI

    Ujian PKSR Pertengahan Tahun

    8

    2 JULAI & 3 JULAI

    Ujian PKSR 5

    9

    24 JULAI – 26 JULAI

    Ujian Setara PTS/UPSR 3

    10

    27 OGOS & 28 OGOS

    Ujian PKSR 6

    11

    3 SEPT.

    Peperiksaan PTS

    12

    3 , 4, & 5 SEPT.

    Peperiksaan UPSR

    13

    16, 17 & 18 OKTOBER

    Ujian PKSR Akhir Tahun ( 1-6)

     

     

    JADUAL PEPERIKSAAN 2001

     

     

     

    PEPERIKSAAN

     

    TARIKH

    PTS

     

    3 SEPTEMBER

    UPSR

     

    3 , 4, & 5 SEPTEMBER

     

     

  3. TAKWIM MESYUARAT JAWATANKUASA KURIKULUM

DAERAH, MESYUARAT JAWATANKUASA ZON DAN

MESYUARAT JAWATANKUASA KURIKULUM

SEKOLAH / PANITIA MATA PELAJARAN SEKOLAH.

BIL

HARI/TARIKH

AKTIVITI

TEMPAT

1

1.1.01

Mesyuarat Guru/Kakitangan Kali 1

Bilik Guru

2

13.1.01

Mesyuarat Pesatuan Badan Beruniform

Bilik Darjah

3

27.1.01

Mesyuarat Kurikulum ke 1

Bilik Guru

4

30.1.01

Mesyuarat Panitia Mata Pelajaran 1

Bilik Mesyuarat

5

30.1.01

Mesyuarat JKKD/SR Kali 1

PPD Muar

6

5-9.2.01

Mesyuarat Jawatankuasa Panitia Mata Pelajaran Zon-zon KBSR

Ditentukan kemudian

7

16.2.01

Mesyuarat Khas Karnival Ko-Ko Akademik Sekolah-sekolah rendah Daerah Muar

Zon Parit Bunga

8

1.3 01

Mesyuarat Guru/Kakitangan Kali 2

Bilik Guru

9

2.4.01

Mesyuarat Kurikulum ke 2

 

10

6.4.01

Mesyuarat Panitia Mata Pelajaran 2

Bilik Mesyuarat

11

3.5.01

Mesyuarat JKKD/SR Kali 2

Zon Tangkak

12

3 – 5.5.01

Karnival Ko-Ko Akademik Sekolah-sekolah Rendah daerah Muar

SK.Bakri Batu 2

13

10.5.01

Mesyuarat Kurikulum ke 3

Bilik Guru

14

14.5.01

Mesyuarat Panitia Mata Pelajaran 3

Bilik Mesyuarat

15

14-17.5.01

Mesyuarat Jawatankuasa Panitia Mata Pelajaran Zon-zon KBSR

Ditentukan kemudian

16

6.6.01

Mesyuarat Guru/Kakitangan Kali 3

Bilik Guru

17

18.7.01

Mesyuarat JKKD/SR Kali 3

Zon Maharani

18

19.7.01

Mesyuarat Kurikulum ke 4

Bilik Guru

19

23.7.01

Mesyuarat Panitia Mata Pelajaran 4

Bilik Mesyuarat

20

30 –31 .7.01

01-02 .8.01

Mesyuarat Jawatankuasa Panitia Mata Pelajaran Zon-zon KBSR

Ditentukan kemudian

21

28.8.01

Mesyuarat Kurikulum ke 5

Bilik Guru

22

19.9.01

Mesyuarat Kurikulum ke 6

Bilik Guru

23

21.9.01

Mesyuarat Panitia Mata Pelajaran 5

Bilik Mesyuarat

24

10.10.01

Mesyuarat JKKD/SR Kali 4

Zon Sg.Balang

25

16-19.10.01

Mesyuarat Jawatankuasa Panitia Mata Pelajaran Zon-zon KBSR

Ditentukan kemudian

26

222-31.10.01

Penyediaan Laporan Tahunan Program 2001 dan Perancangan Program 2002 oleh Pengerusi Panitia Mata pelajaran dan Pengerusi Zon KBSR

 

27

7.11.01

Mesyuarat Guru/Kakitangan Kali 3

Bilik Guru

 

4.TAKWIM PROGRAM/AKTIVITI KURIKULUM (PROGRAM MEGA,MAKRO & MIKRO)

PERKARA

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

 

B.INGGERIS

 

 

 

Setiap Rabu

7.2.01

5.4.01

April – Ogos

Sep – Okt.

a.English Day

b.Quiz

c.Motivasi Kecemerlangan

UPSR / Gerak Gempur .

d.Aktiviti Selepas UPSR

 

 

 

B.MELAYU

 

 

 

16.1.01

16.1.01

26.4.01

April – Ogos

April – Ogos

Sept - Okt

  1. Pertandingan mengarang

Tahap 1 & 2.

b. Pertandingan Pidato Hafalan

dan Spontan.

c. Motivasi Kecemerlangan

UPSR / Gerak Gempur.

d. Minggu Bahasa

e. Aktiviti Selepas UPSR

 

 

 

 

MATEMATIK

 

 

 

Febuari –

April

5.3.01

19.4.01

April – Ogos

Jan – Okt

(Setiap Hari)

a.Minggu Matematik

-Pertandingan Kuiz fakta asas

-Persembahan

-Cetus Minda.

b. Motivasi Kecemerlangan

UPSR / Gerak Gempur.

c.Bijak Sifir & Fakta Asas.

 

 

 

 

SAINS

 

 

8.3.01

12.4.01

April – Ogos

10.5.01

 

a.Mengadakan sudut pameran.

b. Motivasi Kecemerlangan

UPSR / Gerak Gempur.

c.Penghasilan Buku Skrap.

 

 

 

PENDIDIKAN

ISLAM

 

 

 

Januari

hingga

Oktober

Februari.

a.Kelas Bimbingan fardu Ain.

b.Persatuan Nasyid sekolah.

c.Budaya Al-Quran.

d.Kelas Marhaban.

e.Pertandingan tilawah,

Hafazan, Bercerita, dan Nasyid

peringkat sekolah.

 

 

YPJ

Februari –

Ogos

 

a.Mengadakan kelas Tuisyen

Kampung Tahun 6.

 

 

4.TAKWIM PROGRAM/AKTIVITI KURIKULUM (PROGRAM MEGA,MAKRO & MIKRO)

PERKARA

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

PUSAT SUMBER

Jan – Okt.

Jan – Okt.

Feb – Okt

Mac – Okt

Semester 1 & 2

Semester 1 & 2

Feb – Okt

a.Cergas Cerdas.

b.Antonasi Buku

c.Automasi PSS

d.Kuiz Bestari

e.Pertandingan membaca, menulis

esei, buku skrap.

f.Projek Cakna.

g. 1 t 1 = 40 (Dikusi Buku)

 

 

REKA CIPTA BAHAN APD

 

Feb - Sept

a.Pertandingan mencipta APD

 

MOTIVASI STAF

 

Januari

 

a.Motivasi Staf

 

KBKK MERENTASI KURIKULUM

 

Jan/Feb

a.Kursus Dalaman

 

KAJIAN TINDAKAN KES

 

Mac - Okt

a.Kajian Kes Bahasa Inggeris

 

LAMAN WEB

 

Feb - Nov

a.Mengadakan Kursus Dalaman.

 

LITERASI KOMPUTER & REKA CIPTA

 

 

April - Oktober

a.Mengadakan bengkel

b.Membuat Reka Cipta Bahan.

 

PEND.SENI

Februari

& 30 Ogos

Jan – Okt

Feb - Okt

a.Pertandingan melukis & mewarna kempen anti dadah dan Hari Kebangsaan.

b.Pameran lukisan.

c.Pertandingan melukis & mewarna anjuran daerah dan negeri.

 

 

MUZIK

 

Januari –

Oktober

a.Miniband sekolah.

b.Kumpulan koir

 

 

 

 

PERKARA

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

PENDIDIKAN

JASMANI &

KESIHATAN

Januari –

November.

 

 

Januari –

November.

 

a.Tahap 1

-Perkembangan fizikal

-Sukan & Rekreasi

-Keselamatan & menyayangi

diri sendiri.

b.Tahap 2

-Olahraga

-Permainan

-Gimrama

 

 

KAJIAN TEMPATAN

Feb

Mac

April

Julai

Sept

a.Sudut Pameran Kajian Tempatan

b.Kuiz Kajian Tempatan

c.Pembinaan Sistem Alam

Sekitar.

d.Penghasilan Buku Skrap.

e.Membuat Model.

 

 

 

BAHASA CINA

 

Mei

Julai

Ogos

Sept

 

a.Pertandingan menamakan

bahan maujud.

b.Pertandingan Nyanyian.

c.Pertandingan Tulisan Cantik.

d.Pertandingan Ejaan.

 

 

 

KEMAHIRAN

HIDUP

Januari

Feb-April

Mei – Julai

Ogos –Okt

Januari –

Oktober

a.Mengemaskini Bengkel

dan Peralatan KH.

b.Tanaman Hideroponik – Th 4

Tanaman Hideroponik – Th 5

Tanaman Hideroponik – Th 6

c.Penjagaan Tumbuhan

Hiasan.

 

 

 

MASALAH PEMBELAJA

RAN

 

Awal Januari

Awal februari

Feb – Nov

Oktober

 

a.Pembinaan RPI.

b.Pengendalian mesyuarat.

c.Menjalankan pengajaran.

d.Lawatan.

 

 

 

 

PEMULIHAN

 

Febuari

- November

 

a.Mengadakan kelas pemulihan

dan program Intervensi

 

 

PERKARA

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

 

BAHASA ARAB

 

Jun

Okt

 

a.Pertandingan Hafazan Kalimah

Bahasa Arab.

b.Nyanyian Lagu Bahasa Arab.

 

 

 

TUNAS PUTERI

Jan - Mac

April – Mei

Jun – Julai

Oktober

November

a.Pra Persetiaan.

b.Calit Emas

c.Tangga Emas

d.Tangan Emas

e.Cuti Pek

 

 

 

PBSM

 

Jan

Feb – Nov

Feb - Nov

 

a.Perjumpaan Ahli

b.Kesihatan Diri & Persekitaran.

c.Latihan Kawad Kaki.

 

 

PUTERI ISLAM

Jan – Okt

Jan – Okt

Ogos

a.Kelas Bimbingan

b.Menjalankan Aktiviti-aktiviti

Persatuan Puteri Islam.

c.Latihan kawad kaki.

 

 

BOLA JARING

Hujung Minggu.

Mengikut Keperluan

November

 

a.Latihan berterusan

b.Perlawanan persahabatan.

c.Perkhemahan bola jaring.

 

BOLA BALING

Hujung Minggu.

Mengikut Keperluan

November

a.Latihan berterusan

b.Perlawanan persahabatan.

c.Perkhemahan bola baling.

 

 

HOKI

Jan –April

Julai

Mac

a.Latihan berterusan

b.Perlawananpersahabatan.

c.Latihan Intensif

 

 

GIMRAMA

Jan – Mei

 

Jun – Ogos

Sept – Okt

 

a.latihan pergerakan dengan

alatan – gelung, bola,

belantan & riben.

b.Latihan persembahan gimrama

secara individu dan kumpulan.

c.Persembahan Senamrama.

 

PERKARA

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

CATUR

Hujung Minggu

Mengikut Keperluan

Tertakluk pada

tarikh

Pertandingan.

a.Latihan berterusan

b.Perlawananpersahabatan.

c.Menyertai pertandingan di

peringkat zon, daerah dan

negeri.

 

 

BOLA TAMPAR MINI

Januari

Feb – Mac

Feb – mac

Mac – April

Mei

Oktober

 

a.Latihan kemahiran asas &

pergerakan.

b.Memahami undang-undang

c.latihan serangan.

d.Mengadakan perlawanan

persahabatan.

e.Pertandingan

f.Sukan Permainan.

 

KELAB BAHASA MELAYU

Feb/Mac

April/Mei

Akhir Semester

1 & 2

Ogos

 

Oktober

a.Keindahan Puisi

b.Aktiviti Ucapan (Bertutur)

c.Penghasilan Buletin Persatuan

d.Pertandingan menulis esei &

Mendeklamasikan Sajak Hari

Kemerdekaan.

e.Lawatan/Khemah membaca.

 

 

KELAB BAHASA

INGGERIS

April & Oktober

Jan – Mac

Januari –

September

Mei & Jun

a.Menerbitkan makalah Bahasa

Inggeris.

b.Public Speaking, story telling,

dan Poetry –in-motion.

c.Language Games, songs,

Puzzles, rhymes, computer.

d.Kemahiran menggunakan

kamus dan ensaiklopedia.

 

 

KELAB

MATEMATIK

Jan- Mac

April – Jun

Julai

Ogos – Sept.

a.Sempoa

b.Kira Cepat

c.Kuiz

d.Kraftangan

 

 

KELAB

PENDIDIKAN

ISLAM

Jan – Okt

Jan – Okt

Jan – Okt

Jan – Okt

Jan - Okt

a.kelas Iqra’

b.Kelas Berzanzi dan Marhaban.

c.Kelas Khat

d.Kelas Nasyid & Marhaban.

e.Gotong-royong Membersihkan

Surau.

 

4.TAKWIM PROGRAM/AKTIVITI KURIKULUM (PROGRAM MEGA,MAKRO & MIKRO)

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

November

 

Penghayatan Ramadhan

 

 

 

4.1.01-

 

9.2.01

8.3.01

10.3.01

 

5.4.01

12.4.01

19.4.01

26.4.01

April - Ogos

Isnin

Selasa

Rabu

Khamis

 

 

Motivasi Tahun 6

-Motivasi Penyayang 1

(Perjumpaan Guru-guru Tahun 6 dengan

murid tahun 6)

-Motivasi 2

(Sembahyang Hajat)

-Taklimat Guru Motivasi Penyayang 3

-Motivasi Penyayang 3

(Perjumpaan dengan ibu/bapa/penjaga

murid tahun 6)

-Motivasi 4

(Teknik menjawab soalan Bahasa Inggeris)

-Motivasi 5

(Teknik menjawab soalan Sains)

-Motivasi 6

(Teknik menjawab soalan Matematik)

-Motivasi 7

(Teknik menjawab soalan Bahasa Melayu)

-Gerak Gempur Bahasa Melayu

-Gerak Gempur Matematik

-Gerak Gempur Bahasa Inggeris

-Gerak Gempur Sains

 

 

 

5 Jan

 

Sambutan Hari raya

 

30 Mac

 

Mesyuarat Agung PIBG

 

16 Mei

 

Hari Guru

 

14 Jun

 

Hari Terbuka/ Hari Kantin

 

15 – 17 Jun

 

Hari Ko-Kurikulum

 

29 Jun

Sambutan Maulidur Rasul & Khatam Quran

 

TARIKH

AKTIVITI

ULASAN

3 Ogos

Sembahyang Hajat

 

 

September

Oktober

 

Aktiviti Selepas UPSR

-Bahasa Melayu, Bahasa Inggeris,

Sains dan Matematik.

 

 

9 – 12 Okt

25 Oktober

Pertandingan Permainan Antara Rumah

Sukan Tahunan

 

 

1 Nov

 

Hari Kecemerlangan Pelajar

 

5 Nov

6 Nov

 

Majlis Perpisahan Tahun 6

Jamuan Akhir Tahun (1 – 5 )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TUGAS-TUGAS KHAS GURU-GURU TAHUN 2001

 

 

GURU BESAR : Pn. Sumirah Bte Kasbon

PGB PENTADBIRAN : Pn. Hjh. Rahimah Bte Abu Bakar

PGB HEM : Pn. Hjh. Sarah Bte Hj. A. Ghani

PGB KOKO : Pn. Habsah Bte Hisham

GURU TAHUN 1 NILAM : Cik Fatimah Bte Majid

GURU TAHUN 1 DELIMA : Pn. Masrintan Bte Sakiran

GURU TAHUN 2 NILAM : Pn. Hjh. Hazirah Bte Ibrahim

GURU TAHUN 2 DELIMA : Pn. Zarina Bte Yusof

GURU TAHUN 3 NILAM : Pn Rohani Bte Abu Bakar

GURU TAHUN 3 DELIMA : Pn. Radiah Bte Ismail

GURU TAHUN 4 NILAM : Pn. Zahrah Bte Daim

GURU TAHUN 4 DELIMA : Tn. Hj. Azman Bte Othman

GURU TAHUN 5 NILAM : Pn. Noor Haflida Bte Nordin

GURU TAHUN 5 DELIMA : Pn. Rosila Bte Hashim

GURU TAHUN 6 NILAM : Cik Zainab Bte Ahmad

GURU TAHUN 6 DELIMA : Pn. Jalila Mohd Jamal

MASALAH PEMBELAJARAN : En. Suhaimi Bin Mohd Nor